A D-vitamin hatása: így segít a napvitamin az egészségmegőrzésben
A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, amelyre immunrendszerünknek szüksége van az optimális működéshez. Részben a szervezetünk által termelt hormon, másrészt külső forrásból hasznosítható tápanyag.
A D-vitamin nélkülözhetetlen az egészségmegőrzéshez- és fenntartáshoz. A csontok építőköveként hozzájárul a csontépítéshez szükséges kalcium és foszfor optimális felszívódásához, segít megelőzni a csontritkulást és olyan megbetegedések kockázatát is csökkenti, melyek a csontsűrűség csökkenésével járnak együtt.
A D-vitaminnak két formája is létezik: a D2-vitamin és D3-vitamin. A D2-vitamin (ergocalciferol) a növények természetes fotoszintézise útján jön létre, legfőbb forrásai a gombák, az aranyrozs és az élesztő. A D3-vitamint (kolekalciferol) az emberi szervezet állítja elő. Ha bőrünket közvetlenül kitesszük a napsugárzás hatásának, testünkben beindul a termelődési folyamat. Ehhez már napi 15-30 perc is elegendő. A D-vitaminra emiatt szokás “napvitaminként” is hivatkozni. A D3-vitamin fellelhető bizonyos élelmiszerekben is, köztük a zsíros húsú halakban, a tojássárgájában és a D-vitaminnal dúsított, mesterségesen előállított élelmiszerekben (gabonapelyhek, gyümölcslevek, tejitalok, szója).
Ősszel és télen különösen érdemes odafigyelni a megfelelő D-vitamin fogyasztásra. A napfényszegényes időszakokban bőrünket kevésbé éri napsugárzás, így nem indulnak be a természetes vitamin-előállító folyamatok. Szerencsére a napi D-vitamin adag kiegészítő tabletta vagy természetes napfény által is biztosítható a szervezetünk számára, így elkerülhetőek a D-vitamin hiány tünetei.
A D-vitamin hozzájárul:
- a kalcium és a foszfor normál felszívódásához és hasznosulásához,
- a vér normál kalciumszintjének fenntartásához,
- az egészséges csontozat fenntartásához,
- az egészséges izomfunkció fenntartásához,
- a normál fogazat fenntartásához,
- az immunrendszer normál működéséhez,
- és szerepet játszik a sejtosztódásban.
A D-vitamin hiány tünetei
A D-vitamin fontos szerepet játszik a csontritkulás megelőzésében, illetve az olyan betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti, amelyek a csont elvékonyodásával, gyengülésével és sérülésével (törés) vannak összefüggésben. A szervezetnek szüksége van D-vitaminra ahhoz, hogy bizonyos immunrendszeri funkciókat fenn tudjon tartani, illetve, hogy sikeresen felvegye a harcot a bakteriális és vírusos fertőzésekkel szemben.
Világszerte több millió ember küzd D-vitamin hiánnyal. A leggyakoribb okok között megemlíthető:
- a nem megfelelő dietetikai szokások által okozott hiány és/vagy táplálékfelvételi, felszívódási problémák,
- a napfényszegény életmód,
- az alacsony endogén szintézis (krónikus májbetegségek esetén felléphet vitaminhiány)
- végszervek D-vitaminnal szembeni rezisztenciája, amely elsősorban az örökletes angolkórban szenvedőknél figyelhető meg
A D-vitamin hiány számos egészségügyi problémához vezethet, köztük csontritkuláshoz, amely gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt előfordul.
Honnan tudhatjuk, hogy D-vitamin hiány tüneteitől szenvedünk? Amennyiben az alábbiakat tapasztaljuk, jó okunk van gyanakodni:
- Gyakori fáradtság, fizikai gyengeség
- Fokozott izzadás
- Gyakori erős szívdobogás
- Gyakori hangulatingadozás, levertség és ingerlékenység
- Gyakori csontsérülések, esések
D-vitamin napi adag
A napi D-vitamin szükségletet több tényező befolyásolja, köztük életkori változók, aktivitás, súly és életmód. Azok, akik gyakran tartózkodnak zárt térben, jellemzően kisebb mértékben vannak kitéve a napfény hatásának, mint azok, akik rendszeresen töltenek időt a szabadban. Előbbi esetben könnyebben kialakulhat D-vitamin hiány.
A változókor indokolttá teheti a D-vitamin napi adag megemelését, illetve sok esetben várandós kismamáknál is javasolják a többlet vitamin-bevitelt. Túlsúlyos embereknél gyakran előfordul, hogy a zsírszövetekben felhalmozódik a D-vitamin, így a szervezet nem tudja azt ideálisan hasznosítani.
Az átlagos napi D-vitamin adag a szakértők szerint mikrogrammban (mcg) az alábbiak szerint alakul az egyes életkorokban:
- Újszülötteknél 1 éves korig 10 mcg (0,01 mg),
- 1-13 év közötti gyermekeknél 15 mcg (0,015 milligramm),
- 14-18 év közötti tinédzsereknél 15 mcg (0,015 milligramm)
- 19-70 év közötti felnőtteknél 15 mcg (0,015 mg),
- 71 éves kor felett 20 mcg (0,02 mg)
• Várandósság időszakában, hacsak a szakorvos másképp nem rendelkezik, szintén kielégítő a 15 mcg (0,015 mg) D-vitamin fogyasztás.
D-vitamin pótlás
A D-vitamin ideális mennyiségének fogyasztása természetes táplálkozás útján nehezen megvalósítható. A kevésbé napfényes időszakokban még inkább oda kell figyelni arra, hogy külső forrásból pótoljuk szervezetünk számára. A legkézenfekvőbb megoldást a D-vitamin pótlásra a D-vitamin kiegészítők jelentik. Napjainkban már széles körű termékpalettából válogathatunk az igényeink szerint.
A Myprotein a vásárlói igényekhez szabja kínálatát. Oldalunkon többféle kiszerelés áll rendelkezésre. Lehet választani például keményebb formulák, rágható gumicukrok, D-vitamin cseppek és D-vitamin gélkapszulák közül is. Utóbbi kényelmesebb lenyelést tesz lehetővé. Napi 1 lágyzselatin kapszula fogyasztása étkezés után kielégíti a napi D-vitamin szükségletet egy felnőtt esetében. A rágható gumicukrokkal pedig még élvezetesebb a vitamin szedése.
Népszerű termékeink
D3-vitamin Gumivitamin
Nem mindig könnyű kielégíteni a napi D-vitamin-szükségletet, hiszen azt főleg napozással lehet biztosítani, és nem sok élelmiszerben van jelen.Rágható D-vitaminos gumicukorkáink finoman biztosítják, hogy feltöltődhess ezzel az alapvető fontosságú vitaminnal.
D3-vitamin kapszula
D-vitamin kapszulánk egyszerű, költséghatékony és gyors megoldást kínál a nap vitamin pótlására. A napi adag 2500NE D-vitamint tartalmaz, így biztos lehetsz benne, hogy eléred a szükséges mennyiséget.
Gyakori kérdések és válaszok
A D-vitamin szedése idős korban is hasznos lehet?
A megfelelő mennyiségű vitaminfogyasztás az élet minden szakaszában fontos ahhoz, hogy megőrizzük immunrendszerünk normál működését. Az életkor előrehaladtával indokolt lehet megemelni bizonyos vitaminok napi adagját, beleértve a D-vitamint. A pontos bevitelről konzultálj kezelőorvosoddal.
Biztonságos a D-vitamin szedése?
A D-vitamin szedése teljes mértékben biztonságos, amennyiben nem lépjük át a javallott mennyiséget. A D-vitamin túladagolás és toxicitás nem gyakori jelenség, azonban előfordulhat, ha nem vagyunk körültekintőek. Kellemetlen egészségügyi következményekkel járhat, ha a szakértők által javasolt napi adag többszörösét fogyasztjuk.
Amennyiben D-vitamint szedése mellett gyakran hányingert, fokozott vizelési ingert, gyengeséget, szomjúságot, bőrviszketést és étvágytalanságot tapasztalunk, kérjük ki szakorvos véleményét! Az emberek jellemzően D-vitamin hiánnyal küzdenek és nem túladagolástól szenvednek, így nincs komoly félnivaló.
D-vitamin forrás: milyen ételekben található meg a napvitamin?
A zsíros húsú halak, köztük a lazac, a csuka, a hering, a szardínia és a tonhal, a különféle halolaj kapszulák és a csukamájolaj D-vitaminban gazdag élelmiszerforrások és táplálékkiegészítők.
A halfélék mellett megemlíthető még a tojás (pontosabban annak a sárgája), amely zsírokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. A szabad ég alatt nevelt tyúkok tojásában rendszerint nagyobb mértékben találhatók meg ezek a tápanyagok, így jobb, ha közvetlenül a kisgazdától, kistermelőtől vásároljuk azokat. Végül ott vannak még a gombafélék és a szója is.
Az élelmiszeriparban gyakran dúsítják D-vitaminnal a népszerű élelmiszereket, például a zabpelyheket, tejtermékeket és gyümölcsleveket, hogy biztosan ne alakuljon ki D-vitamin hiány a lakosság körében.
Melyek a D-vitamin túladagolás tünetei?
A D-vitamin túladagolás nem gyakori probléma, ám előfordulhat mérgezés, amennyiben nem körültekintően fogyasztjuk a vitamin kiegészítőket, vagy ellentmondunk a szakorvosi javaslatnak. A túlfogyasztott D-vitamin mellékhatása lehet a gyakori hányinger, szédülés, fejfájás, vizelési inger, bőrpír, viszkető érzés, továbbá az étvágytalanság lehetnek D-vitamin túladagolásra utaló tünetek, de mindenképpen forduljunk a házi orvoshoz, amennyiben ilyesmire gyanakszunk.
A D-vitamin szedése reggel vagy este ideális?
Sokakban felmerül a kérdés: vajon a D-vitamin szedése reggel vagy este ideális? Mivel zsírban oldódó vitamin, így érdemes étkezés közben vagy közvetlen azután elfogyasztani. Az evést általában a kései esti órákra nem jó időzíteni, mert alvási nehézségek léphetnek fel az emésztés miatt, így jobb, ha a reggeli vagy délutáni étkezéseink egyikén vesszük be a D-vitamin tablettát.
Melyik a legjobb D-vitamin kiegészítő számomra?
A D-vitamin kiegészítők sokfélék, így az egyedi igények szerint válogathatunk. Vannak gél állagú kapszulák, keményebb tabletták, por állagú termékek és még gumicukrok is, amiket a gyerekek is könnyen tudnak fogyasztani. Válogathatunk a kapszulák darabszáma alapján (általában minél nagyobb kiszerelést vásárolunk anyagilag annál jobban megéri), de megjelenés alapján is. A D-vitamin tabletták fedezik a szükséges napi vitaminbevitelt, így lényegében bármit is választunk, jó döntést hozunk. A doboz hátoldalán és a termékleírásban érdemes megnézni, hogy mennyi a javasolt napi tabletta adag.
Mennyi a napi D-vitamin szükséglet?
A Nemzetközi Egységben (NE-ben) meghatározottak szerint felnőttek számára 1500-2000 NE a javasolt napi bevitel. Ez 0,015 milligramm átszámolva (vagy 15 mcg). Életkortól, súlytól, aktivitástól és egyéb élettani tényezők befolyásolhatják a napi D-vitamin szükségletet.
Miért fontos a D-vitamin gyerekeknek is?
A D-vitamin gyerekeknek is fontos nyomelem az immunrendszer normál működésének fenntartásához. Szülőként fontos odafigyelni a arra, hogy gyermekünk elegendő D-vitamint fogyasszon. A csontritkulás fiatal korban is előfordulhat betegség, táplálék- és vitaminszegény életmód következményeként. A gyerekeknek még fejlődésben van a csontozatuk, így nekik is szükséges a vitaminpótlás. Szerencsére már a legkisebbek számára is elérhetők olyan készítmények, amelyek könnyen fogyaszthatók.