Kérdezz meg bárkit a fitnesz iparban, legyen az sportoló, személyi edző vagy oktató, nagy valószínűséggel mind azt fogja mondani, hogy a kérdés, amit a leggyakrabban megkapnak az, hogy „hogyan maradsz motivált?”. Normális, ha az ember abszolút ösztökélnek érzi magát az új évben, csakhogy a lelkesedés nem szokott sokáig tartani. Az újévi fogadalmak pedig magas elvárásokat takarhatnak, amelyeket nehéz betartani. A motiváció az a szó, amelyet gyakran emlegetnek, amikor egy egészségügyi vagy fitneszprogram elkezdéséről vagy betartásáról beszélnek. Bár fontos, de gyakran túl nagy jelentőséget tulajdonítanak neki. Cikkünkben elmagyarázzuk, mit jelent az edzés motiváció és hogyan tartható fenn hosszú távon!
Motiváltnak lenni jó, de nem mindig fogod így érezni magad
Először is, tartsd észben, hogy emberek vagyunk. Teljesen rendben van, ha nem mindig csordulunk túl a motivációtól. Mindenki átesik ezen, a kezdőktől kezdve a profi sportolókig. Senki sem mindig 100%-ig motivált.
A motivációdból úgy tudod kihozni a legtöbbet, ha megérted, hogy mi és miért hajt téged.
Mi a motiváció jelentése?
A motiváció jelentése kapcsán két eltérő fogalmat érdemes tisztázni. A külső és belső motiváció eltérő jelenségre utal.
Külső motiváció (extrinzik motiváció)
A motiváció egyik fajtája a külső motiváció (extrinzik motiváció), ami a jutalmon alapul. A motiváció ezen típusa az egyik fő motivációs tényező, amikor a fitnesz van porondon. Általában egy külső megerősítés, például egy sportversenyen kapott medál vagy kupa, vagy hogy beleférjünk egy régi farmerünkbe. De nem feltétlenül kell mindig fizikai dolognak lennie.
Míg a külső motiváció nagyszerű lehet, amikor valamilyen fitnesszel kapcsolatos tevékenységbe kezdünk, hosszú távon nem mindig tartható fenn. Dolgozhatsz a jutalmadért, de lehet, hogy közben nem élvezed, amit csinálsz. Ha pedig ez a jutalom nem érkezik meg rövid időn belül, nagyon könnyű feladni.
Például, egy hónapon át heti ötször délután öt órakor edzel, mégsem látod a kockákat kitüremkedni a hasadon. Ez motivációvesztéshez és a tevékenység feladásához vezethet. Pedig az eredmény elérése sok időt és türelmet igényel.
Belső motiváció (intrinzik motiváció)
A motiváció másik fajtája a belső motiváció (intzinzik motiváció). Ez a belső hajtóerő a célunk eléréséhez a hozzá kapcsolódó érzés vagy érzelmek miatt.
Ismered azt az eufórikus érzést, ami egy gyilkos edzés vagy a személyes rekordod megdöntése után önt el? Ez a belső motiváció működés közben. A kemény munka azonnali jutalma.
Ezek a pozitív érzések nagy erőkkel emlékeztetnek minket arra, hogy továbbra is megéri magunkat hajtani és általában fenntarthatóbb, hosszú távú kapcsolatot alakítanak ki a céljainkkal. Ezt nem mindig éljük át, de nagyszerű módja annak, hogy motiváltak maradjunk.
Motiváció edzéshez: intrinzik vs. extrinzik
A motiváció az edzéshez származhat külső vagy belső forrásból. Mindkét formájának ötvözése hozzásegít, hogy rajta maradj az úton és ne térj le. Ám, ez nem jelenti azt, hogy sohasem leszel demotivált – ez természetes. Ezek azok a pillanatok, amikor még a magukat az edzéshez szigorúan tartó egyének is előkapják a zsebükben lapuló egyéb eszközöket, hogy fókuszáltak maradhassanak.
Ez egyénfüggő. Vannak, akiknek a külső motiváció, például egy edzőtárs vagy egy személyi edző a legjobb, míg mások számára a belső motiváció, például valamilyen személyes cél felállítása vagy egy víziótábla válik be inkább.
De a helyzet a következő: mindkét motiváció típus lehet hasznos. Kombinálásuk segíthet abban, hogy kitarts és megkönnyíthetik, hogy motivált maradj. De ne felejtsd el, hogy mindenkinek vannak rosszabb napjai és teljesen normális, ha néha elhagy a motivációd. Ilyenkor kell más módszerekkel előrukkolnod, amelyek segíthetnek, hogy visszatalálj a hajtóerődhöz.