Csukló-, könyök- és térdbandázs:
Egy dolog biztos, hogyha minél erősebbek szeretnénk lenni, minél több súllyal szeretnénk guggolni, fekvenyomni, felhúzni, akkor előnyös lehet valamilyen szorító/bandázs, mivel segítségükkel valamivel nagyobb súlyt tudunk megmozgatni.1
Ha ez a célunk akkor se vigyük túlzásba a használatukat, mivel ahogy az előző példán keresztül bemutattam elveszi az ínaktól a terhelést így ezek valamelyest elgyengülhetnek.
Ezért érdemes csak nagyon nagy súlyoknál használni (akkoránál, amivel 4-5 vagy ennél kevesebb ismétlést szeretnénk végezni), ez előtt ne használjuk!
A másik esetben amikor nagyon előnyös ezek használata, az a sérülések idején.

Súlyemelő öv:
Ahhoz kétség sem fér, hogy a teljesítményünket növeli, a súlyzós edzéseink folyamán, ezt több kutatás is megerősít.
Miért is lehet előnyös a teljesítményünkre az öv használat? Egyrészt a hasra nagyobb nyomást fejt ki,2,5 másrészt segíti a testtartásunk megtartását és limitálja a törzs mozgását.2
Egy tanulmányban arra a megállapításra jutottak, hogy az öv használata befolyásolja a gyakorlat kivitelezésének az idejét, akik övet használtak gyorsabban hajtották végre a gyakorlatot.3 Ugye a nagyobb sebesség nagyobb erővel jár ezért is leszünk képesek nagyobb erőt kifejteni.
Azonban a gyorsabb kivitelezésnek az a hátránya, hogy a negatív (excentrikus) szakasz is gyorsabb lesz és az izomhipertrófia egyik legnagyobb stimulusa az excentrikus terhelés.4 Értelemszerűen az izmot érő terhelés annál nagyobb lesz minél hosszabb ideig tart az excentrikus szakasz (tehát minél lassabban guggolunk le a súllyal). Hogy mi is az izomhipertrófia arról ide kattintva olvashatsz bővebben!
Tehát ha az izomnövelés a legfőbb célunk a véleményem szerint nem érdemes az övet túl sokszor használni.
Ha pedig erőnövelés a cél az övet is csak nagy súlyok esetén használjuk! Mivel a testtartásban segít (nem engedi a törzsünket elmozdulni), ezért, ha túl sokat használjuk beleeshetünk abba hibába, hogy nem tudjuk csak öv segítségével csinálni szabályosan.
A túlságos övhasználat elgyengítheti a törzsizmokat?
Erről nagyon megoszlanak a vélemények. Egy kutatásban2 a gerincfeszítő izom aktivitását mérték övvel és öv nélkül. És nagyon érdekes módon arra a következtetésre jutottak, hogy övvel a gerincfeszítő izom is jobban aktiválódott. Ez ellentmondásos azzal, hogy az öv a derekunknak extra támaszt ad, mivel, ha elveszi a terhelés egy részét a gerincfeszítő izomnak is kevésbé kellene aktiválódnia.
Két másik kutatásban6,7 pedig nem találtak különbséget a gerincfeszítő izom aktivitásában övvel és öv nélkül.
Véleményem szerint, minden ember eltérő testfelépítéssel rendelkezik, illetve a kutatásokban nem tudjuk megnézni, az alanyok pontosan, hogy hajtották végre (mennyire szabályosan) az adott gyakorlatot.