Mint tudjuk, az ember a saját kárán tanul. Ezzel alapvetően nincs is probléma, ha az nem kerül sokba senkinek. Sajnos az a tapasztalat, hogy nagyon sok kezdő fitneszrajongó hónapokat, de akár éveket is tölthet el az edzőteremben úgy, hogy amit csinál, az nem vezet sehová, vagy éppen csak sérüléshez.
Ha úgy érezzük, megtaláltuk a tökéletes sportot számunkra, és nem akarjuk a leggyakoribb hibákat elkövetni, amivel csak értékes időt és energiát vesztegetnénk el, akkor a legjobb, ha a következő 14 dolgot elkerüljük:
#1 Negatív gondolatok
Első és legfontosabb szabály: az egyetlen ellenfél a tükörben van. Ne mérjük magunkat másokhoz, ne állítsunk fel irreális célokat. Ez a sport rengeteg időt igényel, és ha a kiszemeltnek csak fél év előnye van velünk szemben, már akkor is fél év hátrányban vagyunk. Ki akar hosszú hónapokig valakinek az árnyékában teljesíteni? Ez nagyon sok idő ahhoz, hogy lankadjon a lelkesedésünk és végül el is vesszen.
Ezért nagyon fontos, hogy mindig csak a saját, előző heti teljesítményünk legyen a mérce, és sose arra koncentráljunk, ami nem megy, mert mellette ott vannak azok a dolgok, amikben sokkal jobbak lettünk, és ez a lényeg, a fejlődés!
#2 Céltalanság
Mindig céllal érkezzünk az edzésre, hogy majd győztesként távozhassunk. Szeretnénk aznap több súlyt megmozgatni, több kilométert futni, javítani az időnkön, levezetni az aznapi stresszt, vagy csak a mozgás okozta örömöt élvezni? Legyen!
#3 A megmondóemberek
Mindenki ismer ilyet, legalább egyet… Ott szegnék az ember kedvét, ahol csak lehet. Próbálnánk odafigyelni, arra amit eszünk, de valami mással kínálnának. Rögtön jön az ismert mondat: „Jajj, ugyan már, semmi bajod nem lesz, ha ezt megeszed!”. Edzésre kell mennünk, majd érkezik a reakció: „Az edzőtermen kívül is van élet…”. De talán, ami a legjobb, amit még ők is tudnak, hogy nem gondolják komolyan, az az: „Én sosem lennék olyan, mint ő. Azok felfújt izmok, a cementes zsákot már nem bírná el.” 🙂
#4 Divat a teremben
Egészen addig jó az új nadrágunk, amíg nem korlátoz minket semmiben. Ha akadálytalanul tudunk benne guggolni, futni, mozogni, akkor jól választottunk. Ellenkező esetben csak visszatartana minket, ezért amilyen gyorsan csak tudjuk, cseréljük le!
A Myprotein ruhakínálatában kedvünkre válogathatunk divatosabbnál divatosabb, nedvességelvezető, ultrakönnyű, varrás-nélküli, vagy akár kompressziós ruházatok közül is, melyek szárazon és optimális hőmérsékleten tartják a testünket, valamint képesek növelni a teljesítményünket is.
#5 Evés, mint pótcselekvés
Ezen bukik el a legtöbb változni vágyó. A teremben keményen küzd, de a nap másik 23 órájában már nem szentel elegendő figyelmet arra, hogy támogassa a saját edzését. Se előtte, sem pedig utána nem tesz jót, ha elfogy az a tábla csoki, vagy csomag keksz a nagy unalmak közepette. Persze lehet jobb alternatívákat választani, de csak mértékkel 🙂
#6 Azonnali eredmény
Előbb-utóbb mindenki szembesül azzal a ténnyel, hogy egy „strandforma” összeeszkábálása nem 1-2 hét. Ha azzal áltatjuk magunkat, hogy majd hétfőn elkezdünk edzeni meg diétázni, hogy a jövőheti nyaraláson majd az álomalakunkban tündököljünk, akkor már most készüljünk, hogy bánni fogjuk, amiért nem korábban kezdtük el.
Nincs olyan, hogy gyors megoldás. Adjunk időt magunknak, legyünk következetesek, és kezdjük el már ma!
#7 Nincs étrend
Ha nincs következetesség, várhatóan eredmény se az lesz, amit szeretnénk. Ugyan, egyre több olyan étterem nyílik, ahol tápanyagban gazdag, egészséges ételeket tudunk vásárolni, viszont ebből van kevesebb. Ami minden sarkon megtalálható, az a feldolgozott, mesterséges adalékanyagokkal készült harapnivaló, amit a legegyszerűbb beszerezni –ha úton vagyunk-, és mellyel éppen csak a szükséges tápanyagokat nem visszük be, ellenben például a nagy mennyiségű cukorral, telített- és transzzsírsavakkal.
Gondolkodjunk előre, csomagoljunk magunknak egészséges ételeket. Később hálásak leszünk azért a plusz pár percért, amennyit ez igénybe vesz.